معرفی مجموعه قنداقلید

۵۷ year and ۱ month and ۹ day

از اولین روز کاری ما می‌گذرد!

تولید سالانه شکر در جهان بطور متوسط 170 میلیون تن می باشد، که حدود  20 درصد آن، از چغندر قند استحصال می شود و کشور عزیزمان ایران، رتبه دوازدهم در تولید چغندر قند جهان را دارا می باشد. مجموعه قند اقلید با دارا بودن ظرفیت دریافت 4000 تن چغندر در شبانه روز بخش عظیمی از تولید شکر کشور را به عهده دارد.

تاریخچه شرکت

شرکت سهامی تولیدی و صنعتی قند اقلید در بهمن ماه1345 پس از مطالعات فراوان اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی در زمینه تولید و استحصال شکر از چغندر قند در زمینی به وسعت حدود 30 هکتار در نزدیکی شهر اقلید تاسیس شد .

با برررسی شرایط برترین شرکتهای سازنده ی خطوط تولیدی و استحصال شکر در جهان با یک شرکت معتبر آلمانی قراردادی منعقد گردید تا خط تولید مورد نظر ساخته و در کارخانه نصب گردد . نهایتاً در سال 1347 تولید آزمایشی کارخانه با ظرفیت 60 هزار تن چغندر آغاز گردید .    

مشخصات کارخانه

این کارخانه دارای بخش های: دپو های چغندر، توزین و عیار سنجی،  خط انتقال ، خط تولید، کوره آهک، مخازن ملاس،  توربین های بخار، انبارهای نگهداری مواد اولیه، انبار شکر تولید شده، انبار تجهیزات، انبار بذر، و  ساختمان اداری می باشد.

ظرفیت اسمی مصرف روزانه کارخانه، 1800 تن چغندر بوده  و در هر فصل تولید، قابلیت دریافت حدود 180،000 تن  را دارد.

در فصول برداشت، کارخانه ظرفیت دریافت  4000 تن چغندر را در شبانه روز دارد که از میزان یاد شده ، حدود 1800 تن مصرف و مابقی جهت مصارف آتی انبار می شود.

به منظور خودکفایی کارخانه،  برق مورد نیاز ، توسط توربینهای بخار موجود، تامین میگردد.

همچنین  یک  واحد معدنی جهت استحصال و برداشت سنگ آهک تجهیز و راه اندازی شده است که علاوه بر تامین نیاز کارخانه، قسمتی از تولیدات آن نیز بفروش می رسد.

همچنین بیش از 140 هکتار از زمینهای اطراف کارخانه به کشت رختان مثمر مانند گردو ،بادام،سیب و ... اختصاص یافته که علاوه بر استفاده از آب مازاد کارخانه موجب بهره برداری بهینه از زمین های کشاورزی گردیده است .

با هدف بهره وری نیروی انسانی متخصص و مدیریت زمان ،ساختمانی با 6 سوییت مجزا به عنوان مهمانسرا ،جهت اقامت مهمانان کارخانه در نظر گرفته شده و همچنین 40 واحد مسکونی در کنار کارخانه برای بهره مندی هر چه بیشترپرسنل و مدیران ایجاد شده است .      

به منظور استفاده حداکثری از منابع در اختیار  کارخانه ، در زمینهای تملیکی واحد پرورش شتر مرغ و دامپروری از نوع دام سبک احداث گردید که هم اکنون در حال بهره برداری می­باشد . 

قند اقلید در یک نگاه

چارت سازمانی قند اقلیدترکیب سهامداران

نام سهامدار

درصد سهام

شرکت کشت و صنعت اکسون

61.29%

شرکت کشتیرانی اکسون

10.17%

شرکت توران تجارت مرز پل

4%

سایر سهامداران حقیقی

24.54%


 

شرکت کشت و صنعت اکسون

شرکت کشت و صنعت اکسون

61.29 %

شرکت کشتیرانی اکسون

شرکت کشتیرانی اکسون

10.17 %

شرکت توران تجارت مرز پل

شرکت توران تجارت مرز پل

4 %

سایر سهامداران حقیقی

سایر سهامداران حقیقی

24.54 %

معرفی مدیران

مدیرعامل

مدیرعامل

آقای اردوان ضیا بخش دیلمی
متولد سال:1321
سوابق کاری: 18سال کار در قند اقلید
مدرک تحصیلی : دکترای مدیریت

چشم انداز و ماموریت ها

چشم انداز :

ما با هم متفاوتیم . نگاهمان ، سلایقمان وحتی تصمیم هایمان . اما همگی متعهد شدیم که کام مشتریان را با بهترین کیفیت محصولاتمان شیرین نماییم و در ذهن او ماندگار گردیم. 

ماموریت ها :

  • قرار گیری در میان 3 برند برتر تولید کننده شکر از نظر کیفیت شکر سفید
  • کمترین میزان آلودگی محیط زیست و تعهد به توسعه پایدار در تمامی مراحل
  • بالا بردن سطح بهره وری در کشت با توانمند سازی علمی و عملی کشاورزان
  • کاهش میزان پسماند با تمرکز بر تولید محصولات جانبی 

برخی برنامه های توسعه ای شرکت 

کارخانه قند اقلید به منظور توسعه بیشتر و ادامه حرکت رو به رشد خود اقدام به طراحی برنامه‌های توسعه‌ای در زمینه‌های گوناگون نموده است .اتصال کارخانه به شبکه ریلی کشور

 به منظور بالا بردن سرعت انتقال مواد اولیه به کارخانه و محصولات تولیدی به بازار مصرف و همچنین کاهش بهای تمام شده­ی محصولات ،کارخانه قند اقلید در نظر دارد خط ریل راه آهن مختص به خود را از ایستگاه شهرستان اقلید تا داخل کارخانه ادامه دهد و با استفاده از ظرفیت ناوگان ریلی گامی موثر در جهت بهبود زنجیره تامین بردارد.

 افزایش ظرفیت تولید

 جهت بهره وری هرچه بیشتر، مدیران کارخانه در نظر دارند تا ظرفیت تولیدی کارخانه را از 1800 تن به 4000 تن در روز ارتقا دهند که در این رابطه اقدامات لازم جهت طراحی و ارتقای خط تولید در حال انجام است .

احداث انبارها و سیلوهای جدید

با توجه به برنامه‌های شرکت جهت افزایش ظرفیت تولید، احداث انبارها و سیلوهای جدید و مدرن برای نگهداری بهینه و بلندمدت مواد اولیه و محصولات تولیدی اجتناب ناپذیر است.


تولید محصولات جدید

از آنجا که ذائقه مصرف کنندگان هر روز در حال ارتقا و تغییر است واحد تحقیقات و توسعه بازار در کارخانه قند اقلید به صورت مداوم در حال ارزیابی و تحلیل اطلاعات بازار و طراحی محصولات جدید مورد نیازمصرف کنندگان می­باشد و در این میان برنامه هایی مثل تولید شکر قهوه ای با ویژگی های خاص و تولید در بسته بندی های متنوع و اوزان گوناگون از  اولویت‌های توسعه محصولات کارخانه می­ باشد.
ایجاد خطوط تولیدی جدید

 با توجه به نیاز بازار شرکت در نظر دارد با استفاده از ملاس و تفاله چغندر قند استحصال شده از فرآیند تولید خود، محصولات جانبی  متعددی مانند خوراک دام، الکل و ... را تولید نماید.
استاندارد های ما