معرفی مجموعه قنداقلید

۵۷ year and ۴ month and ۶ day

از اولین روز کاری ما می‌گذرد!

تولید سالانه شکر در جهان بطور متوسط 170 میلیون تن می باشد، که حدود  20 درصد آن، از چغندر قند استحصال می شود و کشور عزیزمان ایران، رتبه دوازدهم در تولید چغندر قند جهان را دارا می باشد. مجموعه قند اقلید با دارا بودن ظرفیت دریافت 4000 تن چغندر در شبانه روز بخش عظیمی از تولید شکر کشور را به عهده دارد.

تاریخچه شرکت

شرکت سهامی تولیدی و صنعتی قند اقلید در بهمن ماه1345 پس از مطالعات فراوان اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی در زمینه تولید و استحصال شکر از چغندر قند در زمینی به وسعت حدود 30 هکتار در نزدیکی شهر اقلید تاسیس شد .

با برررسی شرایط برترین شرکتهای سازنده ی خطوط تولیدی و استحصال شکر در جهان با یک شرکت معتبر آلمانی قراردادی منعقد گردید تا خط تولید مورد نظر ساخته و در کارخانه نصب گردد . نهایتاً در سال 1347 تولید آزمایشی کارخانه با ظرفیت 60 هزار تن چغندر آغاز گردید .    

مشخصات کارخانه

این کارخانه دارای بخش های: دپو های چغندر، توزین و عیار سنجی،  خط انتقال ، خط تولید، کوره آهک، مخازن ملاس،  توربین های بخار، انبارهای نگهداری مواد اولیه، انبار شکر تولید شده، انبار تجهیزات، انبار بذر، و  ساختمان اداری می باشد.

ظرفیت اسمی مصرف روزانه کارخانه، 1800 تن چغندر بوده  و در هر فصل تولید، قابلیت دریافت حدود 180،000 تن  را دارد.

در فصول برداشت، کارخانه ظرفیت دریافت  4000 تن چغندر را در شبانه روز دارد که از میزان یاد شده ، حدود 1800 تن مصرف و مابقی جهت مصارف آتی انبار می شود.

به منظور خودکفایی کارخانه،  برق مورد نیاز ، توسط توربینهای بخار موجود، تامین میگردد.

همچنین  یک  واحد معدنی جهت استحصال و برداشت سنگ آهک تجهیز و راه اندازی شده است که علاوه بر تامین نیاز کارخانه، قسمتی از تولیدات آن نیز بفروش می رسد.

همچنین بیش از 140 هکتار از زمینهای اطراف کارخانه به کشت رختان مثمر مانند گردو ،بادام،سیب و ... اختصاص یافته که علاوه بر استفاده از آب مازاد کارخانه موجب بهره برداری بهینه از زمین های کشاورزی گردیده است .

با هدف بهره وری نیروی انسانی متخصص و مدیریت زمان ،ساختمانی با 6 سوییت مجزا به عنوان مهمانسرا ،جهت اقامت مهمانان کارخانه در نظر گرفته شده و همچنین 40 واحد مسکونی در کنار کارخانه برای بهره مندی هر چه بیشترپرسنل و مدیران ایجاد شده است .      

به منظور استفاده حداکثری از منابع در اختیار  کارخانه ، در زمینهای تملیکی واحد پرورش شتر مرغ و دامپروری از نوع دام سبک احداث گردید که هم اکنون در حال بهره برداری می­باشد . 

قند اقلید در یک نگاه