کشت چغندر

از ابتدای تاسیس کارخانه در سال 1345 کارخانه اقدام به خرید و تملک اراضی متعدد در نقاط مختلف نموده و از آن زمان تاکنون در این زمین ­ها اقدام به کشت چغندرقند مورد نیاز خود نموده است و مازاد نیاز خود را به صورت پیمانکاری از کشاورزان در مناطق مختلف تهیه می نماید در سال‌های اخیر کشاورزان مناطق مختلفی مثل اقلید، قادرآباد، سعادت شهر ،آباده، کرمانشاه، آذربایجان، خوزستان ،کازرون،  داراب و .... اقدام به کشت چغندرقند جهت مصرف درکارخانه نموده اند.

 همواره در سال‌های گذشته کارشناسان شرکت با برگزاری دوره‌های متعدد ترویجی اقدام به بالا بردن سطح آگاهی کشاورزان ، کاهش مشکلات ایشان و افزایش بهره‌وری تولید در هر هکتار نموده‌اند. کارخانه با تحویل بذر ، کود ، سموم  مورد نیاز و همچنین کمک‌های سخت افزاری جهت برداشت مکانیزه محصول وظیفه خود را در جهت کاهش مشکلات کشاورزان ایفا می‌نماید.

 

 

 

باغداری

بیش از 140 هکتار از زمین های اطراف کارخانه به کشت درختان مثمر مانند گردو ، بادام، سیب و به اختصاص یافته و همچنین درحدود 20 هکتار زمین گل محمدی کاشته شده است .

 محصولات تولیدی این باغات در بالاترین کیفیت به متقاضیان در سراسر کشور عرضه می گردد. با توجه به مشکلات تامین آب در منطقه ،کارخانه تلاش نموده است که آبیاری باغات خود را در تمامی زمین ها به صورت قطره ای با استفاده از تکنولوژی مدرن انجام دهد.

 
دامپروری سبک

در سالهای اخیر با توجه به در دسترس بودن خوراک دام مورد نیاز جهت پرورش دام های سبک کارخانه اقدام به راه اندازی دامپروری با ظرفیت 600 گوسفند نموده است که محصولات لبنی و پروتئینی این واحد نیاز پرسنل و سایر متقاضیان را فراهم می نماید.
پرورش شترمرغ

از سال 1390 در بخش از زمین‌های تحت تملک کارخانه به مساحت تقریبی 10 هکتار ،واحد پرورش شترمرغ راه اندازی گردید . این واحد در ابتدا با خرید 20 قطعه شترمرغ و پرورش آن  شروع به کار نمود و نهایتاً در حال حاضر بیش از 600 قطعه شترمرغ در این واحد نگهداری می‌شود و از محصولات آن در جهت رفع نیاز هموطنان استفاده می‌شود.

 این واحد اقدام به جوجه کشی و عرضه جوجه شترمرغ به متقاضیان پرورش شترمرغ نیز نموده است.
تولید شکر از چغندر

فعالیت اصلی کارخانه قند اقلید استحصال شکر از چغندر قند می باشد که این فعالیت طی مراحل گوناگونی با روش آهک زنی صورت می‌گیرد.

 • دریافت چغندرقند از زمین های زراعی
 • سیلو و دپو کردن چغندر های وارد شده
 • شستشو و حذف گل و لای از سطح چغندرقند
 • انتقال چغندر قند به بخش آسیاب و خلال کردن
 • وارد شدن به دستگاه عصاره گیر یا دیفوزیون
 • جداسازی تفاله و انتقال به دستگاه پرس
 • حذف رسوب و ناخالصی‌های شکر
 • جذب ناخالصیها به ذرات آهک و رسوب آهک در شربت خام
 • گرم کردن شربت و عبور از صافی های مخصوص
 • رنگبری شدن شربت تولیدی
 • پخت شربت و حرارت دهی آن
 • کریستالیزاسیون و ارسال به سانتریفیوژ جهت استحصال شکر

 متخصصان کارخانه قند اقلید همواره در تلاش هستند تا با ارتقای کیفیت تولید در هر مرحله محصول نهایی با کیفیت بالا و در شان خریداران محترم شکر اقلید را تهیه و به بازار عرضه نمایند.
تصفیه شکر خام

با توجه به محدودیت تولید و کشت چغندرقند در دو نوبت بهاره و  پاییزه، کارخانه قند اقلید در سایر زمان ها اقدام به تصفیه شرکت خام وارداتی از سایر کشورها می نماید و با حذف ناخالصی و مواد رنگی موجود در شکر خام و پخت مجدد و کریستالیزاسیون ، شکر سفید با خلوص بالا را تولید می‌نماید. در حال حاضر این کارخانه روزانه حدود 950 تن شکر خام را تسویه و به شکر سفید تبدیل می نماید.
معدن

با توجه به نیاز مبرم مراحل تصفیه شربت قند به آهک در ابتدای راه اندازی ،سنگ آهک مورد نیاز از معادن اطراف خریداری و سپس به مرور زمان مجوز مورد نیاز جهت بهره برداری از معدن سنگ آهک گردنه چنار اقلید به نام این شرکت صادر گردید که در حال حاضر تامین کننده نیاز کارخانه می باشد و مازاد تولید آن به سایر متقاضیان عرضه می‌گردد. این معدن که در 4 کیلومتری شمال اقلید با ظرفیت چند ده میلیون تنی ، تکافوی نیاز سالیان متمادی را خواهد داد.
بازرگانی

این شرکت اقدام به فروش انواع محصولات تولیدی خود به متقاضیان مینماید . محصولاتی از قبیل شکر سفید ، ملاس و تفاله چغندر با بالاترین کیفیت در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد . واردات شکر خام ،بذر و سموم مورد نیاز از دیگر حوزه های فعالیت واحد بازرگانی قند اقلید میباشد .